پمپ وکیوم (Vaccuume pumps) یا پمپ خلاء

پمپ های وکیوم آبی و روغنی

تقسیم بندی انواع وکیوم آزمایشگاهی

وکیوم آزمایشگاهی : گاهی اوقات پیش می آید که در صنایع مختلف و حتی کارهای روزمره نیاز به پیدا کردن راهی برای خالی کردن یک محیط از گاز ، مایع و یا هوا پیدا می کنیم. این کار به وسیله دستگاه هایی به نام پمپ وکیوم آزمایشگاهی انجام می گیرد که این پمپ ها دارای انواع بسیار مختلف و متعددی هستند و هر نوع از آنها به منظور کاربری خاصی طراحی و تولید می شوند.

لازم است بدانید کار این پمپ ها که در نهایت به تولید خلا در محیط مورد نظر می انجامد بر اساس شرایط مختلف با درجه های متفاوتی انجام می گیرد. این بدان معناست که در برخی از کاربردهای پمپ های خلاء ، باید با بالاترین درجه ممکن وکیوم انجام گیرد و در برخی دیگر نیازی به درجه بالای وکیوم وجود ندارد.

 

همانطور که گفتیم پمپ های وکیوم انواع مختلفی دارند و خوب است که بدانید هر کدام از آنها درجه مشخصی از خلا را ایجاد می کنند.

در برخی از کاربری ها که نیاز به ایجاد خلا با درجه بالایی وجود دارد دو یا چند پمپ را با هم ترکیب کرده و به این ترتیب درجه بالاتری از خلا را ایجاد می کنند. علی رغم اینکه تمام پمپ های وکیوم در جهت ایجاد خلا مورد استفاده قرار می گیرند ، اما بر اساس ویژگی هایی همچون فشار دستگاه ، جریان و هزینه های تعمیر و نگهداری به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آن می پردازیم.

پمپ های خلا را بر اساس میزان فشار به دو دسته پمپ های اولیه و پمپ های ثانویه تقسیم بندی می کنند که البته پمپ های ثانویه را با نام تقویت کننده نیز معرفی می کنند. همچنین تقسیم بندی دیگری که در مورد این پمپ ها انجام می گیرد ، بر اساس مراحل وکیوم است که در آن پمپ های خلا را به دو گروه پمپ های تک مرحله ای دارای سوپاپ و پمپ های دو مرحله ای تقسیم می کنند.


یکی از تقسیم بندی های مهم انواع پمپ های وکیوم آزمایشگاهی بر اساس ساختار آنها انجام می گیرد. پمپ های خلا دو ساختار پر کاربرد دارند که شامل پمپ های وکیوم آبی و پمپ های روغنی می شود. نامگذاری پمپ های آبی به دلیل رنگ آنها نیست ! بلکه به این خاطر نام پمپ های آبی بر روی آنها گذاشته شده است که در ساختار داخلی آنها از آب برای ایجاد خلا و همچنین خنک کردن پمپ استفاده می شود و در واقع عنصر اصلی در مکانیزم کار این پمپ ها آب است.

به زبان ساده آب درون این پمپ ها باعث چرخش پروانه ای می شود که این چرخش ایجاد مکش کرده و در نهایت به ایجاد خلا می انجامد. از مزایای متعدد پمپ های آبی می توان به کاربرد آنها در صنایع بزرگ و هزینه نگهداری پایین آنها اشاره نمود.


پمپ های خلا روغنی بر خلاف پمپ های آبی از روغن و هوا جهت خنک سازی دستگاه استفاده می کنند و از بهترین گزینه ها برای استفاده در صنایع متوسط می باشند. پمپ های روغنی خود به دو دسته تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شوند که تفاوت این دو مدل در هنگام قطعی جریان برق است. در واقع پمپ خلا روغنی تک مرحله ای با قطع شدن جریان برق از کار می افتد اما انواع دو مرحله ای پمپ وکیوم آزمایشگاهی می تواند تا مدتی پس از قطع برق نیز به مکش و ایجاد خلا ادامه دهد.

شاید شما به هیچ عنوان متوجه کاربرد پمپ های خلا در زندگی روزمره خود نشده باشید اما آنها دخالت زیادی در زندگی ما دارند.

به عنوان مثال جاروبرقی ها یکی از موارد کاربرد انواع پمپ خلا می باشد که در منازل ما به کار گرفته می شوند. نمونه ای دیگر از کاربرد پمپ های وکیوم در اطراف ما ، استفاده از آنها در بیمارستان ها است. به عنوان مثال دستگاه ساکشن که در اتاق های عمل بیمارستان ها ، بخش های ریکاوری و برخی بخش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد یکی دیگر از کاربردهای این پمپ ها در زندگی روزمره انسان امروزی است.

مثال های متعددی را می توان درباره کاربردهای این پمپ ها بیان کرد که به عنوان مثال می توانیم به صنایع چاپ و ماشین آلات آن ، کارخانه های تولید و بسته بندی مواد غذایی، صنایع ریخته‌ گری، پلاستیک سازی ، پالایشگاه‌ ها ، آزمایشگاه ها و بسیاری دیگر از صنایع دیگر اشاره کنیم.

پمپ خلاء روغنی